ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

متفاوت در ارائه خدمات چاپ، چاپ کن را به خاطر بسپارید

فاکتور چیست؟

فاکتورنوعی  برگه‌‌ی تجاری اقتصادی  است که ازجانب فروشنده مطابق خریدی که انجام گرفته برای خریدار صادر می شود. در هر فاکتور مواردی همچون مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، تاریخ خرید، نوع کالا، قیمت برای هر واحد کالای خریداری شده، قیمت کل و….. درج می‌شود. همچنین میتوان هر توافق دیگری که در معامله صورت می‌گیرد را نیز  در فاکتور ثبت نمود؛ به طور مثال اگر قرار باشد که درچندین مرحله  وجه توسط خریدار پرداخت شود، می‌توان میزان وجه پرداخت شده و باقیمانده‌ی آن را در فاکتور نوشت؛ و یا اگر فروشنده ضمانت خاصی را برای کالا یا خدمات فروخته شده‌ی خود در نظر گرفته است می‌تواند آن را در زیر فاکتور قید کند.

در ادامه مقاله به بررسی انواع فاکتور می‌پردازیم.

 

بررسی انواع رایج فاکتور

فاکتورها براساس موارد مختلفی دسته بندی میشوند که میتوان به نوع طراحی، نوع چاپ و همچنین رسمیت درچاپ اشاره کرد.

 

1- انواع فاکتور از لحاظ رسمیت

در این نوع تقسیم‌بندی، فاکتورهابه دودسته رسمی و غیررسمی تقسیم بندی میشوند. 

فاکتورهای رسمی برای مشاغلی استفاده می‌شوند که می‌بایست یک نسخه از آن‌ها را به اداره‌ی امور مالیات داد. این مشاغل موظف به محاسبه‌ی مالیات بر ارزش افزوده برای مشتریان هستند. در صورت عدم ارائه‌‌ی این نوع فاکتورها به اداره‌ی مالیات صاحبان این مشاغل مشمول پرداخت جریمه میشوند.

 

همچنین نوعی دیگر از مشاغل هستد که در آن‌ها صدور فاکتور صرفا به خواسته‌ی مشتریان است همچنین مالیات آن‌ها به صورت علی‌الرأس محاسبه شده و صاحبان آن‌ها از ارائه فاکتور رسمی به اداره‌ی مالیات معاف هستند. این نوع مشاغل شامل کسب وکارهای کوچک محلی میشوند.

2-انواع فاکتور از لحاظ طراحی

 

فاکتورها از لحاظ طراحی دو دسته‌ هستند  سربرگ‌دار و بدون سربرگ.

فاکتور بدون سربرگ به صورت آماده در مغازه‌های فروش لوازم‌التحریر و لوازم اداری موجود بوده و به فروش می‌رسند. البته در برخی موارد ممکن است فاکتور خاصی مد نظر ما باشد که در این‌ صورت می‌بایست آن را به طور جداگانه طراحی و چاپ کرد.

 بررسی  وتعریف انواع فاکتورها

انواع فاکتور از لحاظ چاپ

در چاپ فاکتور مسائل مختلفی مد نظر است. به طور مثال می‎توان به جنس کاغذ ، تعداد برگه، سایز کاغذ، کاربن‌دار و بدون کاربن بودن برگه‌های فاکتور و رنگ فاکتور …. اشاره نمود.

 

بررسی فاکتور با توجه به تعداد برگه‌های آن بدین منظور است که می‌توان فاکتورها را به صورت 2 برگی، 3 برگی و یا 4 برگی چاپ کرد. البته عموما نوع 3 برگی را برای فاکتورهای رسمی است و فاکتورهای غیر رسمی به طور 2 برگی است 

همچنین فاکتورها در چند نوع تک رنگ، سیاه و سفید، چاپ دو رنگ، چاپ چهار رنگ شامل رنگ‌های آبی، قرمز، زرد و مشکی به چاپ می‌رسندو کاملا متنوع هستند.

با توجه به تمامی موارد بیان شده هر کسب وکاربا توجه به نیازی که دارد می‌تواند نوع فاکتور مورد استفاده‌ی خود را درخواست کندو الزامی برای انتخاب نوع خاصی از فاکتور وجود ندارد.

 

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید