ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

اگر به دنبال مجموعه ای برای خدمات چاپ هستید حتما چاپ کن را امتحان کنید

کاربردهای چاپ دیجیتال 


* چاپ در تیراژ محدود
در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیونها برگ ساخته نشده است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند. که البته اینکار را خیلی خوب انجام می دهد. بنا بر این با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به صرفه می باشد. البته از سال 2010 فناوری های نوین در چاپ دیجیتال بکار گرفته شد که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر و همچنین تغییر سیتم پاشش جوهر، چاپگر های دیجیتال جوهر افشان توانستند بسیاری از محدودیت ها را در زمینه سرعت و هزینه تولید کنار بزنند.

*چاپ شخصی شده
در چاپ دیجیتال با توجه به وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می توانید هر نسخه از محصول چاپی خود را متفاوت با نسخه قبلی چاپ کنید. به عنوان مثال شما می توانید کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر مختلف و یا کارت پرسنلی با طرحهای مختلف را در هر دور چاپ کنید. همچنین این قابلیت به شما امکان چاپ اطلاعات متغیر را می دهد. یعنی می توانید در هر نسخه چاپی خود اطلاعات متغیری را چاپ کنید این اطلاعات می تواند شماره سریال و یا نام گیرنده و یا تصویر هر فرد باشد.
برش و خط تا در چاپ دیجیتال

صحافی در حال حاضر جزء لاینفک فرایند چاپ شده است. و برش و خط تا نیز جزء جدا ناپذیر فرایند صحافی هستند. برش تقریبا در تمام کارهای چاپی انجام می گیرد. کارهایی مانند کارت ویزیت، بروشور و .... تماما نیازمند برش و آماده سازی هستند. خط تا باعث جلوه بیشتر کارها و سهولت در تا کردن در صفحات تا شدنی به خصوص در کارهای سلفون شده یا لمینت شده و همچنین باعث افزایش عمر کارمی گردد.خط تا در روند بسته بندی و نگهداری نیز باعث کاهش حجم این فرایند می شود. چیزی که مهم تر از ماهیت خود برش و خط تا جلوه می کند، کنار هم بودن این امکانات در یک مجموعه است که زمان آماده سازی را تا حد چشم گیری کاهش می دهد.

سلفون(لمینت) در چاپ دیجیتال
تعریف: پوشش نازک و اغلب پلاستیکی که روی جلد کتاب و مجله برخی از پوسترها و مانند آن می کشند تاهم زیبایی آن بیشتر شود و هم ضربه های ناخن و مانند آن کم تر بر روی جلد خش ایجاد کند .

لمينيت (lamination) چيست؟
لمينيت كردن يكی از سريع‌ترين و ساده‌ترين روش‌های محافظت از كار چاپی است. در سيستم لمينيت با چسبيدن لايه‌ بسيار نازك و شفاف پلاستيكی بر يك يا دو طرف يك كار چاپی، از آن در برابر رطوبت و ساير آسيب‌های محيطی، محافظت شده و محصول چاپ شده‌‌ی نهايی در برابر آب و پارگی مقاوم می شود؛ به علاوه لمينيت، شدت رنگ‌ها و كنتراست رنگی در تصاوير چاپ شده را بهبود می بخشد. تصاوير چاپ شده با رنگ‌های درخشان، بيانگر كيفيت بالاتری هستند. لمينيت مانع از چين و چروكيدگی، لك‌شدن، آفتاب خوردگی، سياه شدگی، پريدگی رنگ و يا چربی، اثر انگشت و ساير آسيب‌های موجود در محيط، بر كار چاپ شده می شود.
.
سه نوع از دستگاه‌های لمينيت (Laminators) كه اغلب در چاپ ديجيتال به كار می روند عبارتند از:

1- لمينيتوركيسه‌ای ياكتابچه‌ای
لمينيت كيسه‌ای يا كتابچه‌ای شامل دو قطعه فيلم پلاستيكی از پيش بريده شده است. يك لايه چسب حرارتی نيز روی يكی از اين فيلم‌ها را می پوشاند. برای اين‌كه اين دو قطعه فيلم پلاستيكی حالت كيسه پيدا كنند، از لبه‌های دو فيلم از يك طرف به هم چسبانده و درزبندی (seal) می شوند. پس از اين كار دو قطعه فيلم حالت يك كتابچه را به خود می گيرند كه می توان كار چاپی را درون آن قرار داد. ابعاد فيلم‌ها بايد بزرگ‌تر از كار چاپی باشد به گونه‌ای كه به راحتی كار چاپی را پوشانده و لبه‌های آنها به يكديگر چسبانده شود. لمينيت كيسه‌ای را می توان با يك قطعه فيلم نيز انجام داد. در اين حالت يك قطعه فيلم پلاستيكی را از وسط، خط (Creasing) می زنند و سپس آن را تا می كنند و بعد كار چاپی را درون آن قرار می دهند. به اين نوع لمينيت، لمينيت كيسه‌ای پروانه‌ای (Butterfly) می گويند، زيرا پس از خط اندازی روی فيلم و تا كردن آن، شكلی شبيه به بال‌های پروانه پيدا می كند.پس از قرار دادن كار چاپی بين دو قطعه فيلم كيسه‌ای حاوي سطح چاپ شده، فيلم، لمينيت و چسب از ميان نوردهای گرم تحت فشار عبور می كند تا كليه لايه‌های چسبناك به‌طور كامل به يكديگر جوش بخورند.

2- لمينيتورهای رول حرارتی
اين نوع لمينيتورها از يك يا دو رول بزرگ فيلم استفاده می كنند. يك روی اين فيلم دارای چسبی است كه هنگامی كه در معرض حرارت قرار می گيرد، فعال می شود. اين چسب هنگامی كه كار چاپی از درون لمينيتور عبور می كند روي كار می چسبد. در هنگامی كه كار با استفاده از فرايند ديجيتال چاپ شده باشد، ميزان چسبندگی فيلم لمينيت به لايه مركب به نوع، جنس مديا و همچنين نيرويی چسبندگی بين لايه حرارتی و لايه مركب بستگی دارد. يكی از رول‌ها بالای ماشين نصب شده و رول بعدی همزمان در زير ماشين نصب می شود. رول بالايی روی كار را لمينيت كرده و همزمان رول پايينی پشت كار را لمينيت می كند. به اين فرآيند كپسوله كردن (Encapsalation) يا محصور كردن كار چاپی بين دو لايه فيلم می گويند. البته كار را می توان به صورت يك رو نيز لمينيت كرد. در بسياری موارد به‌طور معمول نيازی به لمينيت كردن پشت كار وجود ندارد. نوع هيبريد دستگاه‌های لمينيت می تواند با استفاده از مواد حرارتی روی كار را لمينيت كند. اين ماشين‌ها قادر نيستند كار را به صورت پشت و رو لمينيت كنند. پس از اتمام لمينيت كار چاپ شده، به‌طور معمول به يك تيغه تيز جهت جدا كردن كار لمينيت شده از ماشين نياز است. تعداد سيلندرها در لمينيتورهای مختلف متفاوت است. فيلم لمينيت به محض وارد شدن به ماشين لمينيتور از ميان سيلندرها عبور می كند؛ سيلندرهايی كه حرارت را به طور يكسان در همه جای فيلم پخش كرده و سبب جوش خوردن لايه‌های فيلم به كار چاپی در طول اين روند می شوند.

3- لمينيتورهاي رول سرد
(Cold Roll Laminators)لمينيتورهای رول سرد و لمينيتورهای كيسه‌ای سرد از حرارت جهت لمينيت كردن كار استفاده نمی كنند. روی فيلم در اين گونه لمينيت‌ها نسبت به فشار حساس(pressure-sensitive) است، بدين معنی كه فيلم دارای سطحی چسبناك است كه در تماس با سطح كار چاپ شده به آن چسبيده و جوش می خورد. اين روش برای لمينيت كردن محصولات چاپی كه حرارت به آن‌ها آسيب می رساند بسيار مناسب است؛ به طور مثال می توان از مركب‌های پايه مومی(wax-based inks) كه در اثر گرما ذوب می شوند يا محصولات چاپی حساس به حرارت (temperature-sensitive)كه برای آنها از چسب حساس به فشار(pressure-sensitive) استفاده می شود، مانند وينيل يا ساير پلاستيك‌های زود ذوب نام برد.

PVC چیست ؟
پلی وینیل کلراید (PVC) عبارت پی وی سی و وینیل بطور رایج نه تنها با مرجع پلیمر بلکه برای همه موادی که پلی وینیل کلراید یک سازنده آنست استفاده می‌شود. پلی وینیل کلراید پلاستیکی با موارد استفاده نامحدود است .در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی ست. بطور عمومی بیشتر از 50% از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود .زیرا پی وی سی ارزان بوده وبه سادگی سر هم بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است با وجود ظهور یک ماده ایده ال در ساختمان سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد . موارد استفاده فراوانی برای پی وی سی شامل وینیل سایدینگ، علامت مغناطیسی کارت ها، برش عمودی پنجره ها، صفحات گرامافون که منبع اسم گذاری برای صفحات وینیل، لوله، لوله کشی، کانال و لوازم نصب کردنی، کیف‌های ارزان قیمت، پنجره‌های تاریک( بدون دید) ودر شکل نرم آن برای لباس، اثاثه یا لوازم داخلی نظیر پرده، کف سازی و ساختن سقف، پوسته کابل‌های الکتریکی، توپ‌های بازی سبک وزن وجود دارد. همچنین ماده ایست که اغلب برای لوله کشی آب و فاضلاب بعلت ارزان بودن طبیعی و انعطاف‌پذیر بودن استفاده می‌شود.

چاپ کارت pvc در چاپ دیجیتال
کارت پی وی سی (PVC) کاربردهای مختلفی دارد، در کارت های مگنت ( مقناطیسی )، اسمارت کارت ها، RFID و... قابل استفاده هستند. برخی از این کارتها صرفا به خاطر کارکرد تبلیغاتی خود کارت استفاده می شوند، اما می توان با کمی برنامه ریزی به راهکاری مناسب رسید که بتواند در قالب باشگاه های مشتریان موثر واقع شود. هیدیکا با كادری متخصص در زمينه فروش وخدمات پس از فروش پرينترهای چاپ كارت pvc و مشاوره طراحی، اجرا، چاپ و پرينت تخصصی كارت شناسايی ؛ کارت پرسنلی ؛ کارت های حضور و غیاب، کارتهای اعتباری ( کارت شارژ، کارت مایفر، کارت شهر بازی )، انواع کارت ویزیت pvc، کارت اینترنت به همراه پین و اسکرچ، کارت های pvc تماسی “Contact” و غیر تماسی “Contactless” ... در خدمت هموطنان عزیز می باشد. اين شركت دارای دستگاه چاپ افست به صورت تک کارت و شیت مخصوص انواع كارتهای PVC میباشد که به جهت چاپ کارت پی وی سی با تیراژ بالا می باشد که از لحاظ کیفیت بسیار عالی و از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه است .

چاپ سی دی
چاپ دیجیتال سی دی یکی از روش‌های تبدیل چاپ دیجیتال سی دی به محصولات چاپی است. این روش معمولا شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت و/یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای چاپ روی سی دی انجام می‌شود. چاپ دیجیتال سی دی دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر سی دی در مقایسه با روشهای سنتی مثل چاپ افست سی دی است ولی این قیمت بالاتر معمولا با صرفه جویی در هزینه های دیگری که در تهیه پلیت های چاپ سی دی انجام می‌شوند برای تیراژهای کم تعداد جبران می‌شود. این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در هرسی دی و دی وی دی CD DVD چاپی را در اختیار می‌گذارد. صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشینهای دیجیتال سی دی در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر سی دی ودی وی دی DVD .CD چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که دیجیتال سی دی در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ سی دی و حتی پیشی گرفتن از آن است. در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال سی دی در بازار چاپ سی دی ، عمدتا چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه ای بر روی انواع سی دی است.

بنر چیست؟ تفاوت آن با فلکس؟ و انواع بنر و فلکسی
فلكسی ، فلکس يا به عبارت صحیح تر ” فلكسی فيس ”متريالی است كه برای تابلوهای سردر مغازه ها ، فروشگاهها ، تابلوهای عابر پياده ، برخی از بيلبوردها و به طور خلاصه برای تابلوهايی كه لامپ مهتابی دارند استفاده ميشود . فلكسی یا فلکس دو نوع چينی و كُره ای دارد ، نوع چينی آن معمولا 18 اُنس و نوع كُره ای آن 20 اُنس ميباشد ، متريال فلكسی به جنسی اطلاق ميشود كه نور را از خود عبور ميدهد در حالی كه بنر اين قابلیت را ندارد و معمولا نور از جلو به آن تابانده ميشود ، بنر نيز مثل فلكسی دو نوع چينی و كُره ای دارد و هر دو نوع آن گراماژی بین هشت اُنس تا سيزده اُنس را دارند ، تفاوت بنر چينی با بنر كُره ای در كيفيت چاپ و مقاومت بنر است ، بنر كُره ای از كيفيت چاپ بالا و همچنين مقاومت بالاتری نسبت به بنر چينی برخوردار است ، بنرهايی كه برای استفاده معمولی ميباشد معمولا ده اُنس چاپ ميشوند ولی اگر بنر را برای تابلوهای سر در فروشگاه استفاده ميكنيد كه قرار است نور از جلو داشته باشند ، توصيه ميشود از بنر سيزده اُنس استفاده كنيد ، البته ميتوانيد در اين مورد با تابلو ساز خود مشورت كنيد . نوع دستگاه چاپ نيز در بالا بودن كيفيت چاپ نقش بسیار مهمی دارد ، به اين معنی كه اگر شما برای چاپ خود از بنر كُره ای استفاده كنيد ولی دستگاهی كه با آن چاپ ميكنيد دارای كيفيت پايين چاپ باشد ، كار شما از كيفيت بالايی برخوردار نخواهد بود.در نظر داشته باشید که فلکسی معمولا کمی تیره تر از بنر چاپ میشود ، دلیلش هم به خاطر وجود لامپ مهتابی داخل تابلو است ، چنانچه فلکسی مانند بنر چاپ شود در طول شب که مهتابی داخل تابلو روشن میشود کار چاپ شده شما تا حد زیادی بی حال و بی رنگ و رو خواهد شد.

چاپ عکس و پوستر روی تخته شاسی
و تبليغات بر روی تخته شاسی يا همان شاسی چند سالی است كه رواج زيادی پيدا كرده به طوری كه برخی از توليد كنندگان برای تبليغات محصولاتشان از شاسی ساعت دار استفاده ميكنند ، گذاشتن ساعت در گوشه ای از شاسی كه پوستر تبليغاتی نيز روی آن قرار دارد باعث ترغيب استفاده كنندگان شاسی ميشود كه آنرا در منزل يا محل كار خود نصب كنند و از آن مراقبت نمايند ، شاسی همچنين مصارف ديگری نيز دارد كه از جمله آن ميتوان به استفاده های شخصی مثلاً چاپ عكس خود يا خانواده روی آن و استفاده در منزل يا محل كار اشاره نمود .تخته شاسی در ضخامتهای مختلف از ٨ ميليمتر تا ٣٠ ميليمتر موجود ميباشد ، مدل ٣٠ ميليمتر آن معمولاً برای شاسی های ساعت دار استفاده ميشود و نوع ٨ ميليمتر آن براي عكسهای خانگی مورد استفاده قرار ميگيرد شاسی همچنين دو نوع توپر و توخالی موجود است نوع توخالی آن سبكتر و مناسب ساخت ساعت ميباشد و نوع ٨ ميليمتر آن معمولاً توپر است.

چاپ ديجيتال فرمت بزرگ (Large Format) :
ابعاد چاپ در اين دسته از A3+ تا عرض 150 سانتي‌متر را شامل می­ شود كه مانند چاپ‌های فرمت متوسط، به شيوه‌های ديجيتال ليزری (تونری)، جوهرافشان يا نوری انجام می­ شود. مورد كاربرد اين دسته در سفارشاتی مانند پوستر است كه تا عرض 150 سانتیمتر و اغلب برای مصارف فضای داخلی (Indoor) به كار می رود.

چاپ ديجيتال فرمت عريض (wide format):
ابعاد چاپ در اين گروه از عرض 150 سانتیمتر تا عرض 500 سانتيمتر را شامل می شود كه به دليل بزرگ بودن ابعاد، اين سفارشات بيشتر برای مصارف فضای ب

 

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید