ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

فاکتور غیر رسمی از چهارچوب خاصی برای تنظیم بهره مند نیست و تنها برای اطلاع خریدار صادر می شود. فاکتور غیر رسمی قابل ارائه به دارایی نیست . در عین حال فاکتور رسمی باید براساس قوانین اداره امور دارایی و اقتصاد تنظیم شود. همچنین فاکتور رسمی طبق بند 19 مالیات بر ارزش افزوده باید چاپ شود تا مورد تایید اداره امور دارایی و اقتصاد باشد.

شناسایی فاکتور غیر رسمی و روش برخورد با آن ها

برای پوشش فعالیت غیر قانونی ممکن است بعضی از افراد اقدام به صدور  فاکتور غیر رسمی  کنند ، اما همچنان  کلیه وظایف قانونی خود را انجام می دهند تا هنگام رسیدگی ، مامورین مالیاتی گمراه شوند. این گونه افراد اعتبار مالیاتی را واقعی جلوه می دهند . برخی از این اقدامات عبارتند از :

 1. در نظام مالیات بر ارزش افزوده با اطلاعات واقعی هیئت مدیره ثبت نام می کنند .
 2. اظهارنامه مالیاتی و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را با درج اعتبارهای غیر واقعی ارائه می دهند .
 3. گزارش معاملات فصلی را مطابق با فاکتور غیر رسمی ارائه می دهند .
 4. بارنامه غیر واقعی را جهت اثبات حمل کالا تهیه می کنند .
 5. گزارش حسابرسی مالیاتی عملکرد را ارائه می دهند .
 6. اقدام به پرداخت وجه به صورت فیش بانکی به حساب خود یا خرید ، جهت نشان دادن پرداخت وجه کالای خریداری شده می نمایند.
 7. شرکت های متعددی با موضوع فعالیت مختلف به منظور عدم شناسایی توسط ماموران مالیاتی ثبت می نمایند

 

چاپ کن برند برتر خدمات چاپ در ایران

 

موارد استفاده از فاکتور غیر رسمی

 1. در برخی موارد فروشنده اصلی صورت حساب صادر می نماید و خریدار صورت حساب خرید کالا را از شخص سومی به دلیل استفاده در تسهیلات بانکی و یا اعتبار مالیاتی مندرج در صورت حساب تهیه می نماید.
 2. در برخی موارد بنا بر درخواست خریدار ، فروشنده فاکتور فروش را به نام خریدار غیر واقعی صادر می نماید.
 3. در موارد دیگر بدون اطلاع خریدار ، فروشنده فاکتور فروش را به نام فروشنده غیر واقعی صادر می نماید.

انگیزه فعالان اقتصادی جهت استفاده از فاکتور غیر رسمی

 • فعالان اقتصادی فرهنگی و اجتماعی : به دلیل مخفی کردن حجم فعالیت و ثروت خود
 • کمتر نشان دادن فروش
 • بیشتر نشان دادن خرید
 • استفاده تقلبی از اعتبار مالیاتی فاکتورهای غیر رسمی

تفاوت فاکتور رسمی و فاکتور غیر رسمی ؟

فاکتور رسمی به عنوان سندی بین طرفین قرارداد استفاده می شود. فاکتور غیر رسمی صرفا برای خریدار و مشتری بدون هیچ قانون خاصی صادر می شود. به همین دلیل همانطور که گفته شد فاکتور غیر رسمی به اداره دارایی ارائه نمی شود .

شناسایی معاملات غیر رسمی

جهت شناسایی فاکتور رسمی و فاکتور غیر رسمی باید وقوع یک معامله را اثبات کنید. اولین عامل اثبات وقوع یک معامله انتقال کالا از فروشنده به خریدار و دومین عامل انتقال وجه کالا از خریدار به فروشنده می باشد.

برای اثبات هویت مبادله وجه باید شجره نامه دو رکن مذکور تهیه شود. اولین عامل اثبات هویت مبادله وجه کسب اطلاعاتی از حساب های بانکی و دومین عامل  استفاده از سامانه ماده 169 مکرر است.

در صورتی که خرید شما در سامانه ماده 169 فاقد ریشه باشد ، معامله ما خطرناک بوده و نشان دهنده فاکتور غیر رسمی و جهت مخفی نمودن یکی از طرفین می باشد.

 

فاکتور فروش چیست ؟

فاکتور یک برگه با هویت تجاری است و نوعی سند  تجاری محسوب میشود که  خریدار در ازای خرید کالا یا محصول  و یا دریافت خدمات از فروشنده کالا دریافت میکند . در این سند تجاری مالکیت کالا یا محصول از شرکت یا مجری فروشنده به خریدار منتقل میشود و در مراجع نظارتی حاکمیت کالا قابل پیگرد دارد .

همه اطلاعات محصول باید در فاکتور ثبت شود .در فاکتور باید تعداد و نوع آن محصول یا خدمات و درج قیمت همانطور که با مشتری درمیان گذاشته شده است نوشته و ممهور شود . مشخصاتی که در فاکتور ذکر میشود  شامل نوع و مقدار کالا و خدمات به همراه قیمت تک و مجموع آنها می باشد. در اصل فاکتوروعی گواهی است که اثبات میکند این محصول توسط فروشنده به فروش رسیده و خریدار در قبال پرداخت وجه کالا و یا خدمات را تحویل گرفته است.

صاحبان کسب وکار ها  میدانند که هر چیزی که اسم و نشان و لوگوی سازمانشان بر روی آن باشد نشان دهنده هویت آنهاست و باعث اعتبار بیشتر برای شرکت یا سازمان آن ها میشود به همین دلیل فاکتور هم باید براساس اصول و استانداردهای معین چاپ شود. در ادامه میتوان گفت کسانی که به  اصول کارهای تجاری اشنا هستند میدانند که  در تمامی این معاملات، یک دغدغه ضروری و لازم  همیشه وجود داشته است که با نام فاکتور فروش مطرح میشود. فاکتورهای فروش در  مولفه های مختلف تفاوت‌های بسیار زیاد و بزرگی با یکدیگر دارند، این مساله به دلیل عملکرد غیر استاندارد در طراحی این فاکتورها و فقدان یکپارچگی و مولفه های ثابت و استاندارد در اصول طراحی فاکتور میباشد .

فاکتور فروش  مساله ای بسیار مهم است  که با توجه به اهمیت قانونی  موضوع ولزوم آن امروزه  به آن توجه کافی نمیشود. فاکتورهای فروش یکی ازمولفه های  مهم برای ثبت معاملات و  خرید وفروش بین دوسازمان  است و افزون گر اعتبار سازمان ها و شرکت ها می باشند . زیرا لزوم و پایبندی آن مجموعه کسب وکار و سازمان را به قوانین تجاری نشان میدهد به بیان بهتر در ایجاد اعتماد و نقاط قوت در هرشرکت بسیار موثرو مفید عمل میکنند و مزایای بسیار زیادی را برای تجارت کسب و کار های مختلف به همراه خواهند داشت. اولین مزیتی که هرمجموعه ای می‌تواند از آن استفاده کند، یک راهکار قانونی و استاندارد و مستند برای برقراری ارتباط با مشتریان و حفظ سابقه حساب است با این ‌وجود مزایای فاکتور فروش به این امر محدود نمی‌شود.

مطالبه فاکتور غیر رسمی

لازم است بدانید که یکی از متداول ترین دعاوی مطرح در دادگاه های حقوقی به دلیل درخواست فاکتور غیر رسمی است. فاکتور غیر رسمی به دلیل تنوع ، اعتبار حقوقی کمتری نسبت به فاکتور رسمی دارند. استفاده از فاکتور فروش در بین مردم رواج دارد اما در برخی موارد به صورت غیر رسمی صادر می شوند و در نهایت دارای امضاء خریدار و فروشنده و بدون مهر می باشند.

مشخصات نوشتاری فاکتور :

 • درج تاریخ
 • درج شماره سریال
 • درج مشخصات فروشنده
 • درج مشخصات خریدار
 • درج مشخصات کالا
 • درج قیمت
 • درج شرایط معامله
 • مهر و امضاء فروشنده و خریدار
  منبع : چاپ کن - مرکز تخصصی چاپ فاکتور در ایران

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید