ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

مجموعه چاپ کن به صورت تخصصی خدمات چاپ ارائه می دهد

استفاده از بخاردر خمیر سازی:

در خمیر سازی مکانیکی چیپس ها از قبل بخار داده می شوند که مرحله ترمودینامیکی خمیر سازی نام دارد . مرحله کم کردن مصرف انرژی به وسیله نرم کردن چیپس با بخار آب، بر آسیاب کردن اولویت داردو مرحله بعدی آغاز می‎شود.

در خمیرسازی شیمیایی ترمودینامیکی چیپس ها قبل از بخار دادن به سولفور آغشته می شوند.از این راه  لیگنین و رزین از چوب خارج شودکه درنتیجه خمیری محکم و قوی به دست می‎آید خمیری که با این روش بدست می آید می تواند در تولید کاغذهای روکش دار استفاده شود.

1.سفید گری

مهمترین مراحله شستن و سفید کردن است که برای پاک کردن و تصفیه خمیر بکار می رود . با شستن لیگنین را جدا می کند زیرا لیگنین روی صافی الیاف را تاثیر دارد.گاز کلراین و دی اکساید کلراین برای شستشو خمیر بکار می رود و بیشتر عملیات شستشوی مکانیکی بوسیله پر اکساید انجام می شود. گاز کلراین مقدار زیادی از بقایای لیگنین را بر طرف می کند تا دی اکساید کلراین، لیگنینی را که نمی توان از بین برد سفید کند.

2. ماشین کاغذ

ماشین کاغذ درگیر چهارمرحله است که با آماده سازی مواد خام شروع می شودالیاف چوب با آب ومواد معدنی مخلوط می شود مخلوطی که ۹۹% آن آب است.در یک ماشین مدرن آب از پایین و بالا تخلیه می شود وقتی آب تخلیه می شود یک مرحله از کاغذ شکل گرفته است.

در قدم بعدی بخش پرس یا آب گیری است که در اینجا کاغذ بوسیله غلتک ها و یک حصیر وسیع که از رشته های نایلون و پلی استر است فشرده و چلانده می شود و بیشتر آب کاغذ گرفته می شود. بعد از این قسمت ۴۰% تا ۵۰ % کاغذ هنوز از آب است .در قسمت سوم در بخش خشک کن بیشتر آب را از کاغذ می گیرندپس از بخش خشک کن ۲ تا ۶ در صد کاغذ از آب تشکیل شده است.در یک ماشین که دارای کیفیت بالا است یک دستگاه آهار زن روی کاغذ را پوشش می دهد. این دستگاه یک پوشش از اهار مانند نشاسته و مواد معدنی را روی کاغذ می کشد که کاغذ را محکمتر و صافتر و نرم تر می کند بعد از پوشش دادن کاغذ دوباره در بخش خشک کن خشک می شود وسرانجام روی رولهای بزرگ پیچیده می شود .

3. تیغه پوشش دهنده

برای پوشش دادن کاغذ یک تیغه پوششی نازک را پس از تکمیل کاغذروی آن قرار می دهد سپس کاغذ سر خورده زیرتیغه دیگری میرود که این پوشش نازک را بر روی آن رسوب می دهد.این پوشش های مختلف کاغذ را برای استفاده در چاپ، بسیار خوب آماده می سازد.

4. غلتک ویژه برق انداختن

این مرحله کاغذ را جلا دار و خوش نما و صاف و نرم می کنداین غلتک ها ی ماشین ازرولهای وسیعی ساخته شده که کاغذ را تحت فشار و گرمای زیاد قرار می دهد و پس از این غلتکها کاغذ به رولهای کوچک منتقل می شود.

5. تبدیل به ورقه شدن آخرین مرحله ساخت کاغذ است

بعضی ازرول های کاغذ به ورقه تبدیل می شودو بعضی هم جعبه و بسته برای مشتری است.مراحل طراحی شده از قرنها قبل بوده و فقط اصول فنی تولید اصلاح شده و بازده بیشتر شده است و قیمت ها رضایت بخش تر، چوب هنوز اساس و مایه کاغذ و یک محصول قدیمی است .

مطالعه بیشتر:آشنایی با طرز تولید کاغذ قسمت 1

مراحل تولید کاغذ روش دوم:

الیاف سلولزی را در آب گذاشته میشود تا رطوبت را جذب کنند و متورم و نرم شوند؛ بعد آن ها را روی یک شبکه سیمی ظریف پهن می کنند تا آب موجود در الیاف گرفته شود و رشته های مرطوب بر سطح شبکه فرو نشینند و یک تخته شوند. الیاف با از دست دادن آب به هم نزدیک می شوند و در نقاطی که الیاف روی هم قرار می گیرند نوعی اتصال شیمیایی از نوع هیدروژنی شکل می گیرد و آن ها را به هم متصل می کند.چسب اضافی نیاز نیست و کاغذ پس از خارج شدن آب از الیاف سلولزی و خشک شدن آن ها ساخته می شود.کاغذ در جهان غرب و قبل از به وجود آمدن ماشین های کاغذسازی در نیمه اول قرن نوزدهم، از الیاف پنبه یا کتان عمدتآ از پوشاک کهنه و دورریز تهیه می شد. امروزه، حداقل ۷۰ درصد کاغذ تولیدی در جهان از مشتقات الیاف چوب، و ۳۰ درصد بقیه نیز از الیاف گیاهی نظیر باگاس (تفاله نیشکر)، کاه، و نی تولید می شود.

هنوز انواع خاصی از کاغذ از برخی الیاف گیاهی نظیر پنبه، کتان، و کنف ساخته می شود. از این کاغذها برای تهیه اسکناس، کارهای هنری، کارهای چاپی اعلا، آثاری که باید محافظت و نگهداری شوند، و برای تعمیر و بازسازی کتاب های قدیمی نفیس آسیب دیده استفاده می شود.

آماده سازی الیاف نخستین مرحله در تهیه کاغذاست که شامل جداسازی الیاف از بستر اصلی آنها در چوب است.

این فرایند را خمیر کردن می گویند که دو روش عمده دارد

1. خمیرکردن مکانیکی، که در آن برای خرد کردن چوب و بیرون آوردن ذرات الیاف از درون آن از عملیات سخت مکانیکی استفاده می شود.

2. خمیر کردن شیمیایی، که در آن تراشه های چوب با به کارگیری گرما و فشار تحت تأثیر ترکیبات شیمیایی قرار می گیرند. محصولی که از روش شیمیایی به دست می آید کمتر از محصول روش مکانیکی است، ولی الیاف حاصله آسیب ناپذیرتر هستند و می توان از آن کاغذ بسیار محکم تری تولید کرد. هم اکنون فرایندهایی در کاغذسازی وجود دارد که از خصوصیات هر دو روش بهره می گیرند. اگر کاغذ سفید مورد نظر باشد، عملیات شست وشو (سفید کردن) نیز باید در فرایند ساخت منظور شود.

اجزای غیرالیافی کاغذ

در تولید کاغذهایی که از آن ها برای چاپ یا نوشتن استفاده می شود، نوعی ماده پُر کننده به کار می رود. استفاده از این ماده نتایج بسیاری دارد مانند افزایش میزان ماتی، صافی، و یکنواختی کاغذ. مواد پرکننده رایج، چینی و گچ (کربنات کلسیم) است.

سهم مواد پرکننده در کاغذ می تواند زیاد و بین ۱۱ تا ۸۰ درصد وزن کاغذ را تشکیل دهد.اغلب کاغذها به منظور کنترل واکنش آن ها با آب و سایر سیالات، با روش های مختلفی تحت عملیات اصلاحی قرار می گیرند. کاغذی که فقط از الیاف سلولزی ساخته می شود آب را با سهولت بسیار زیاد جذب می کند. چنین کاغذهایی برای نوشتن با قلم و یا جوهر مناسب نیستند. به علاوه، در بسیاری از مصارف تجاری لازم است کاغذ به رطوبت مقاوم باشد. فرایند مقاوم کردن کاغذ به آب را آهارزنی می گویند.

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید