ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

در اصول ثبت فاکتور آمده است که فروشنده باید طبق فرمت و مشخصات مدنظر سازمان امور مالیاتی همه اطلاعات خریدار و فروشنده را درفاکتور ثبت کند . تمامی اطلاعات محصول فروشنده و خریدار باید به صورت شفاف ثبت شود تا بررسی حساب ها به آسانی میسر باشد . فاکتور رسمی در انتهای ثبت اطلاعات باید ممهور و امضا شده باشد

طبق قوانین اگر تمامی این موارد در فاکتور ثبت نشود هرکدام به صورت جداگانه شامل جزای نقدی خواهد بود و اگر کالا باشد ،کالای قاچاق محسوب شده و مشمول قوانین مربوط خواهد بود.

1-فاکتور رسمی

 به فاکتوری که طبق ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم شده باشد فاکتور رسمی گفته میشود . فاکتور نام علمی و تخصصی "صورتحساب فروش کالا و خدمات"  است.

فاکتور یکی از مولفه های مهم مورد استفاده فعالان اقتصادی است .زیرا باید تمامی اطلاعات مورد نیاز اداره مالیات برارزش افزوده را ثبت و نگهداری میکند. فاکتور را میتوان به صورت دستی نوشت یا در رایانه ثبت کرد

در ثبت رایانه ای باید اطلاعات مورد نظر سازمان امور مالیات بر ارزش افزوده در نرم افزار حسابداری مورد تایید این اداره  ثبت شود وگرنه وجاهت قانونی نخواهد داشت .

2-مشخصات فاکتور رسمی

هنگامی یک صورتحساب  کالا و خدمات مورد تایید اداره مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود که اطلاعات ذیل در آن ثبت شده باشد

 • اطلاعات هر دو طرف معامله

1_مشخصات فروشنده:

نام شخص حقیقی / حقوقی،شماره اقتصادی، شماره ثبت/ شناسه ملی،نشانی کامل،کد پستی،شماره تلفن

2_مشخصات خریدار:

نام شخص حقیقی/ حقوقی،شماره اقتصادی،شماره ثبت/ شناسه ملی،نشانی کامل،کد پستی ، شماره تلفن

 • شماره سریال صورتحساب
 • تاریخ شمسی
 • جزئیات مورد معامله شامل:

ردیف ، کد کالا ، شرح کالا یا خدمات ، تعداد / مقدار ، واحد اندازه گیری ،  مبلغ واحد (ریال) ، مبلغ کل (ریال) ، مبلغ تخفیف ، مبلغ کل پس از کسر تخفیف ، جمع مالیات و عوارض  ، جمع مبلغ بعلاوه جمع مالیات و عوارض

 • شرایط و نحوه فروش
 • مهر / امضاء فروشنده
 • مهر / امضاء خریدار

 

3_فاکتور برای چه کسانی الزامی است؟

کلیه واحدهای تجاری که ارائه محصول یا خدمات دارند باید در ازای محصول یا خدمات به مشتریان خود صورتحساب  ارائه کنند. تمامی واحد های بزرگ یا کوچک تجاری مستلزم ارائه فاکتور هستند و ارائه صورتحساب هیچ ارتباطی با ابعاد واحد تجاری ندارد

هر خریدار میتواند در ازای پرداخت وجه از فروشنده درخواست صدور فاکتور رسمی بکند.  طبق قوانین مودیان مالیاتی اگر فروشنده از صدور فاکتور رسمی امتناع کند مشمول جریمه نقدی مربوطه خواهد شد.

چاپ کن ارائه دهنده خدمات چاپ فاکتور مورد نیاز سازمان ها ، شرکت ها و کارخانه جات

4- فاکتور های رسمی و انواع آن

صورتحساب عمومی و صورتحساب ویژه ماشین های فروش  دو نمونه استاندارد برای ارائه صورتحساب توسط عرضه کننده های کالا یا خدمات در کل کشور هستند که توسط سازمان امور مالیات بر ارزش افزوده عرضه شده اند و هر صورتحسابی که مغایر این دو نمونه باشد فاقد هرگونه وجاهت قانونی خواهد بود .

صورت حساب عمومی :

به فاکتوری گفته میشود که هر روزه بین ارائه دهندگان کالا و خدمات ،کسبه و بازاریان استفاده میشود .

صورتحساب ویژه ماشین های فروش

به صورت حسابی که توسط فروشگاه های عرضه کالا و خدمات برای مصرف کنندگان نهایی صادرمیشود گفته میشود که در آن فقط اطلاعات فروشنده و کالا یا خدمات به صورت چاپی ثبت شده و به خریدار عرضه میشود  .

5-آیا ارزش افزوده طبق فاکتور ویژه ماشین های فروش هم جزو اعتبار مالیاتی حساب میشود؟

با احتساب دو شرط میتوانید از مالیات و عوارض  ارزش افزوده پرداختی طبق این صورتحساب ها برای کسب اعتبار مالیاتی استفاده کنید.

 1. درخواست خریدار از فروشنده مبنی بر صدور صورتحساب عرضه کالا و خدمات 
 2. درخواست خریدار ازفروشنده مبنی بر اینکه تمامی اطلاعات کامل خریدار و محصول یا خدمات را بر روی صورتحساب ویژه ماشین های فروش ثبت شود ومهرو امضا کند.

6-اطلاعات لازم برای صدور فاکتور

 • تعداد برگ‎ها

صورتحساب عرضه کالا یا خدمات میتواند2 برگی و یا 3 برگی باشد و این بستگی به خواسته فروشنده دارد  و سایز کاغذ عموماً انتخاب اشخاص حقیقی و حقوقی سایز A4 هست و سایز A5 بیشتر انتخاب افراد دیگر است .

 • نوع چاپ شماره سریال فاکتور

مهم ترین قسمت چاپ فاکتور رسمی(صورتحساب کالا و خدمات) که مورد تایید سازمان امور مالیاتی و سازمان ارزش افزوده هست نوع چاپ شماره سریال است که باید به روش چاپ افست یا ملخی به رنگ قرمز و کمی برجسته انجام شود که به راحتی قابل تشخیص برای ممیز اداره دارایی باشد و کاملاً با چاپ دیجیتال و شماره زنی دستی متمایز باشد.

 • نوع کاغذ مورد استفاده

بسته به انتخاب فروشنده کاغذ تحریر 80 گرمی جهت استفاده در پرینتر و یا کاغذ تحریر 60 گرمی جهت تحریر دستی و استفاده از کاربن و یا کاغذ کاربن لس خود کپی، کاربن دار، بدون کاربن باشد.

 

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید