ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

تفاوت های اساسی چاپ دیجیتال با دیگر روشهای چاپ

چاپ دیجیتال با چاپ افست و لتر پرس تفاوت های اساسی دارد که از جمله این تفاوت‌ها :
-
با حذف مراحل پیش از چاپ( لیتوگرافی)، فرآیند چاپ دیجیتال کوتاه تر می باشد.
-
در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپی هزینه ثابت است.
-
در چاپ دیجیتال مواد باطله مثل: کاغذ و مواد شیمیایی کمتر می شود چون لازم به رسیدن به رنگ یا تنظیمات موقع چاپ نیست.
-
در چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می توانید فایل متفاوتی را چاپ کنید چرا که در این روش از پلیت استفاده نخواهد شد.

انواع چاپ :

چاپ مسطح Letter Press- چاپ افست (ورقی رول)- چاپ سیلک- - چاپ هلیو- چاپ صنعتی Pad Printer- چاپ دیجیتال - چاپ فلکسو

توضیحات:
در چاپ لارج (فورمت فضای داخلی)، برای چاپ پوستر هایی در ابعاد بزرگ تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و طول نامحدود مورد استفاده قرار می گیرد. از چاپ لارج فورمت برای چاپ پوسترهای نمایشگاهی و تبلیغاتی حتی در تیراژ یک نسخه و با سرعت بالا جهت استند های نمایشگاهی و استفاده در مکان هایی که به طور کلی فاصله دید کمی وجود دارد مثل غرفه و دفاتر استفاده می شود. در چاپ لارج فورمت امکان چاپ روی انواع کاغذ مثل: انواع کوتد، فتوگلاسه، ترانسپارنت، بوم، بنر، وینیل و وجود دارد.
در برخی از دستگاه های چاپ لارج فورمت از جوهر uv ضد اشعه استفاده می کنند که از فواید آن: مقاومت و پایداری و ثبات رنگ در برابر نور است. فایلها باید CMYK و با فرمتهای Tiff ,Pdf ,Eps باشند. برای محافظت و ماندگاری بیشتر پوسترهای چاپی آن ها را از انواع لمینیت مات، براق و بافت دار می کنند.

فرآیند چاپ دیجیتال:
تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال با چاپ های لیتوگرافی وچاپ افست، فلکسو، گراور، یا لترپرس در عدم استفاده آن ها از پلیت های چاپی می باشد.
از رایج ترین چاپگرها، چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستند که
تونر را بر روی انواع سطوح مانند: کاغذ، کاغذ عکاسی، کانواس یا بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و ... چاپ می کنند. در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر مانند شیوه های سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند، بلکه یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می گیرد و در برخی سیستم ها امکانی برای تثبیت فایل چاپ شده بر روی سطح چاپی از مواد پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی انجام می گیرد استفاده می شود.

قابليت‌های منحصر به فرد چاپ ديجيتال

چاپ ديجيتال به طور اساسی با روش‌های چاپ ديگر مانند افست، فلكسو و گراور متفاوت است. اين تفاوت از زمانی آغاز می شود كه محمل يا واسطه چاپی در اين شيوه حذف شده و تشكيل تصوير برای هر نوبت چاپ، مستقل از نوبت قبلی و بعدی خود انجام می شود. حذف واسطه‌های چاپی علاوه بر كاهش هزينه و زمان آماده‌سازی، مفهوم و قابليت‌های جديدی برای چاپ ديجيتال ايجاد می كند كه به طور عمده در روش‌های ديگر موجود نيست.
در چاپ‌های تیراژ بالا، چاپ عرفی (Conventional) محمل چاپی توليد می شود و كپی های متعددی از آن نمونه و مشابه هم چاپ و برای ايجاد تصاوير مختلف يا تغييرات آن به محمل‌های چاپی جديد نياز دارد،لازم به ذکر است که در روش ديجيتال بعد از تهیه فایل چاپی و چاپ آن برای كپی كردن نمونه بعدی، تمام كار نیاز به بازسازی دوباره دارد که به چاپ برسد. پس ايجاد تغييرات در كپی جديد امكان‌پذير می باشد. قابليت‌هاي چاپ ديجيتال با ديدگاه چاپ‌های عرفی و پرتيراژ متفاوت است که می تواند مكمل اين روش‌ها باشد.

 

چاپ دیجیتال

برخی از قابليت‌های چاپ ديجيتال به شرح زیر است :
چاپ اطلاعات متغير (Variable Data Printing)

چاپ اطلاعات متغير از بزرگ‌ترين امكاناتی است كه يك جريان كاملا ديجيتال می تواند در اختيار رساند.
زمانی كه هر صفحه وارد مرحله چاپ می شود يك كامپيوتر به چاپگر می گويد چگونه اطلاعاتی را كه به صورت بيت وارد چاپگر شده‌ است خروجی بگيرد. نه كامپيوتر و نه دستگاه چاپ به اينكه بيت‌ها شبه يكديگر هستند يا خير اهميت نمی دهد. در نتيجه به وسيله يك پايگاه اطلاعات (Data Base) می توان در هر برگ چاپ محتويات متنی و حتي تصويری متفاوت از برگ ديگر به چاپ رساند. به گفته پروفسور فرانك رومانو استاد انستيتوی تكنولوژی روچستر: «چاپ ديجيتال خدمات جنبی می آورد. خدمات جديدی نظير پايگاه داده‌رسانی، ارسال اطلاعات شخصی سازی شده جز ارزش‌های افزوده هستند و به همين دلايل است كه روند رشد فرايندهای سنتی كند شده و به عكس چاپ ديجيتال رو به پیشرفت است

سفارشی ساختن (Customization)
چاپ ديجيتال اين امكان را ايجاد می كند كه سفارش چاپ مشتری درست بر اساس نيازها و علايق وی توليد شود. اين بدين معناست كه به عنوان مثال شما می توانيد كتابی را برای فردی طبق سليقه و با نام و مشخصات وی در صفحه تقديم، توليد كرده و به او اهدا كنيد.

مدت زمان آماده‌سازی كوتاه (Short Startup)
از آنجا كه هيچ تصوير فيزيكی تا بعد از خروج هر صفحه از دستگاه چاپ وجود ندارد، نياز به آماده‌سازی نيز وجود نخواهد داشت. به عبارت ديگر آماده‌سازی در دستگاه ديجيتال زمانی اتفاق می افتد كه كامپيوتر يك فايل را برای كپی ارسال می كند زيرا تنها در آن زمان مشخص خواهد شد كه دستگاه خروجی، هر پيكسل فايل را در كجايی سطح چاپی به چاپ خواهد رساند. باقی مراحل به قدم قبلی يعنی آماده‌سازی فايل و تنظيمات انجام شده روی آن بستگی خواهد داشت.

 

چاپ کن را به خاطر بسپارید متفاوت در ارائه خدمات چاپ

 

كاربری آسان ماشين‌های چاپ
در حالی كه برای كار با ماشين افست نياز به يك اپراتور با تجربه و ماهر است تا بتوانيم كاری با كيفيت به چاپ برسانيم، پای ماشين چاپ ديجيتال، نقش اپراتور چندان تاثيرگذار به نظر نمی رسد. اينكه تصويری را كمی پررنگ‌تر يا كم‌رنگ‌تر چاپ كنيم، ورق‌های چاپ شده قبلی را با بعدی ها مقايسه كنيم، در روش ديجيتال هيچ‌ كدام بر روی ماشين چاپ انجام نمی شود. بلكه همه اين ملاحظات بايد در مرحله پيش از چاپ ديجيتال كه همان آماده‌سازی فايل است انجام پذيرد. البته اين موضوع چاپ ديجيتال را از تجربه بي نياز نمي‌سازد ولي نكته محسوس در اين ميان آن است كه تكنولوژی چاپ ديجيتال، چاپ را از حالت بسيار تخصصی خارج ساخته و مشتری نهايی كار چاپی را بيشتر در امور چاپ دخيل ساخته و به چهره چاپ عموميت بخشيده است.

انواع چاپ دیجیتال بر اساس ابعاد سطح چاپی

انواع چاپ دیجیتال را می­توان از نقطه نظر ابعاد سطح چاپ شونده به سه دسته تقسیم نمود:
-
چاپ ديجيتال فرمت متوسط (medium format): حداكثر ابعاد كارهای چاپی A3+ يعنی 33*48 سانتی متر خواهد بود. چاپ ديجيتال در اين ابعاد، به شيوه‌های ليزری (تونری)، جوهرافشان و نوری قابل انجام است كه بخش عمده‌ای از سفارشات چاپی ديجيتال مانند چاپ کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ، لفاف­های بسته­ بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف و غیره را در برمی گيرد.

- چاپ ديجيتال فرمت بزرگ (Large Format) : ابعاد چاپ در اين دسته از A3+ تا عرض 150 سانتی متر را شامل می­ شود كه مانند چاپ‌های فرمت متوسط، به شيوه‌های ديجيتال ليزری (تونری)، جوهرافشان يا نوری انجام می­ شود. مورد كاربرد اين دسته در سفارشاتی مانند پوستر است كه تا عرض 150 سانتیمتر و اغلب برای مصارف فضای داخلی (Indoor) به كار می رود.

- چاپ ديجيتال فرمت عريض (wide format): ابعاد چاپ در اين گروه از عرض 150 سانتیمتر تا عرض 500 سانتیمتر را شامل می شود كه به دليل بزرگ بودن ابعاد، اين سفارشات بيشتر براي مصارف فضای باز (outdoor) مورد استفاده قرار می گيرد. همچنين موارد چاپی اين دسته در برابر عوامل محيطی مانند نور خورشيد و آب مقاوم هستند.

گستردگی و تنوع در ابعاد و سطوح چاپی:
چاپ ديجيتال و به ويژه روش جوهرافشان تنها شيوه‌ای است كه قابليت چاپ در ابعاد بسيار عريض با كيفيت‌های بالا برای مخاطب ايجاد می كند. تنوع و گستردگی ابعاد چاپی به اين شيوه از قابليت‌ چاپ ليبل‌های كوچك در صنعت بسته‌بندی تا انواع متنوع كتاب و بروشور در اندازه‌های مختلف همچنين اعلان‌های عريض تبليغاتی فضاي باز را شامل می شود. از نقطه‌نظر جنس سطح چاپی نيز اين شيوه مجموعه وسيعی از انواع كاغذها، به صورت رول و ورق در گرماژهای مختلف، انواع فلكسی، بنر، پارچه و ... را برای چاپ به شيوه‌های گوناگون ديجيتال پديد می آورند.
در واقع هيچ شكل ديگری از چاپ تا اين حد انعطاف‌پذير و قابل تغيير نيست. بخشی از انعطاف‌پذيری چاپ ديجيتال ناشی از اين واقعيت است كه می تواند با دستگاه‌های مختلف موجود در بازار خروجی داشته باشد. سفارش‌دهنده محصول چاپی می تواند از شيوه چاپ ليزری برای شخصی سازی كارت‌ها و بروشورهايش استفاده می كند. در همان حال مخاطبی ديگر، برای توليد اعلان‌ چند متری می تواند شيوه جوهرافشان را برگزيند. به دليل اين تنوع لازم است برای به كارگيری روش‌های مناسب هر سفارش، تفاوت‌های ميان اين شيوه‌ها و نقاط ضعف و قوت هر كدام را شناخت و از قابليت‌های آنها در راستای اجرای طرح‌های مختلف استفاده جست.
از نقطه‌نظری ديگر چاپكارانی كه سعی می كنند راهكارهای ديجيتال را به كار بندند از مزيت صرفه‌جويی در هزينه‌ها برخوردار می شوند. علاوه بر آن طيف وسيعی از محصولات چاپی را نيز می توان با انتخاب‌های عديده همراه ساخت.
همچنين چاپ ديجيتال اين امكان را فراهم می آورد تا فقط آنچه را كه لازم است به چاپ برساند و بدين طريق از صرف هزينه‌های اضافی جلوگيری كند.

 

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید