ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

 چاپ فرآیندی است که توسط آن طرح یا اثری را بر روی سطحی ایجاد شده وتکثیر می شود.چاپ در لغت به معنای اثر، نقش، نشان و مُهر است .چاپ در اصطلاح، به فن، عمل، و صنعت تکثیر نقش و صورتهای دوبعدی مانند ارقام،حروف، خط ها، تصویرها، و… به وسیله انداختن اثر این نقش ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته میشود. امروزه با پیشرفت تکنیک های چاپ این عمل روی مواد پارچه ای، نایلونی، سلولزی، فلزی، مواد شیمیای،چرمی، شیشه هایی با اشکال صاف یا ناهموار، محدب یا مقعر و … صورت میگیرد.

معرفی انواع دستگاه چاپ  دستی و ماشین
 

چاپ افست
چاپ افست یکی از پر رونق ترین و فراوانترین چاپ ها  است. شاید یکی از دلایل آن چاپ روی کاغذ با کیفیت بسیار عالی و در تیراژهای نسبتا پایین است. البته در چاپ اسکرین تیراژهای پایین تر از چاپ افست، معمول و متداولتر است و حتی از نظر صرفه اقتصادی مناسب تر است ، اما اگر جنبه کیفیت چاپ را نیز در نظر داشته باشیم ، چاپ افست مناسب ترین هستش . گاهی چاپ افست را به دلیل عدم برجستگی یا فرورفتگی در رابط (زینک) چاپ مسطح نیز نامیده می شود .

 

انواع دستگاه چاپ | چاپ فلکسو
این چاپ به دلیل استفاده از کلیشه های فتو پلیمر یا لاستیکی که قابل انعطاف هستند به نام فلکسو نامید ه میشود . سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی مواد متنوع همچون نایلون، متالایز درتیراژهای بالا همراه با هزینه های کم از ویژگیهای این نوع چاپ است.چاپ فلکسو در واقع نوعی چاپ برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی مستقیما با جنس یا لفاف مورد نظر در تماس می باشد .
 

انواع دستگاه چاپ | چاپ سیلک اسکرین 
چاپ سیلک اسکرین از پرکاربرد ترین چاپ ها محسوب می شود . درواقع کمتر جنسی را می توان یافت که امکان انجام این شیوه چاپ روی آن به شکل دستی و ماشینی فراهم نباشد .تنوع در نوع مرکب قابل استفاده در این چاپ، امکان چاپ روی مواد
انواع دستگاه چاپ | چاپ سیلک اسکرین مختلف را فراهم ساخته است.
شیوه ساده این تکنیک باعث می شود که روی سطوح صاف، گرد ، بی نظم و … امکان چاپ فراهم شود . در واقع می توان گفت که تمامی اشیایی که در اطراف خود می بینید چه از نظر نوع جنس و چه از نظر شکل ظاهر، تحت پوشش چاپ سیلک قرار می گیرند . اما در بعضی موارد ممکن است این چاپ انتخاب مناسبی نباشد .

 

انواع دستگاه چاپ | چاپ تامپو 
این شیوه چاپ در گروه چاپ های گود قرار می گیرد . این مسئله به دلیل استفاد ه از کلیشه گود د ر فرآیند چاپ می باشد . از ویژگی های این شیوه امکان چاپ، روی مواد مختلف و متنوع هم از نظر جنس مواد و هم از نظر شکل هندسی آنها می باشد به طوری که با این روش می توان بر روی سطح صاف، منحنی، گرد ، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد . واسط چاپ در چاپ تامپو، لاستیکی از جنس سیلیکون است که به آن تامپون می گویند .این شیوه چاپ بسیار شبیه به مهرهای لاستیکی است با این تفاوت که در مهر حروف برجسته است اما در چاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر به سطح قابل چاپ منتقل می کند .

انواع دستگاه چاپ | چاپ افست روی فلز 
آنچه که از چاپ افست به ذهن می آید ، چاپ روی کاغذ و مقواست. اما با این سیستم چاپ که یکی از با کیفیت ترین سیستم های چاپ محسوب می شود می توان روی جنس های متنوع دیگری غیر از کاغذ و مقوا نیز چاپ کرد .از جمله این مواد می توان از فلز نام برد یعنی آنچه که شما در قوطی های رب گوجه فرنگی، تن ماهی، آب میوه های مختلف، بسته بندی رنگ های قوطی و میبینید معمولا به این شیوه چاپ شده است.

انواع دستگاه چاپ | چاپ مخمل 
همه ما پارچه های مخملی را، در گوشه و کنار د یده ایم و بعضی نیز نوشته ها و نقوش مخمل پاش شده را همچون پرچم رومیزی از نظر گذرانده ایم اما کمتر به نوع چاپ آن توجه کرده ایم. چاپ مخمل یا فلوک در واقع فرآیند مخمل پاشی یا جیر سازی فرو بردن پود رهایی در طول و سطح مقطع متفاوت، در سطوح چسب کاری است. این نوع چاپ به طراحان و شرکت های تبلیغاتی امکانات متنوع و جالبی می دهد تا دست به کارهای بکر و خلاقانه بزنند .

انواع دستگاه چاپ | چاپ لترپرس
چاپ ملخی که نوعی ماشین لترپرس است از قدیمی ترین ماشین های چاپ محسوب می شود . در واقع کاربرد حروف سربی که گوتنبرگ مخترع آن بود د ر این شیوه چاپ به کار گرفته می شود . هرچند نسل ماشین های ملخی رو به انقراص است اما هنوز کارهایی با استفاد ه از ماشین های ملخی انجام می شود .از جمله کارهای کم تیراژ همچون کارت ویزیت، سربرگ، اعلامیه و .. با به کارگیری ماشین چاپ ملخی و استفاده از حروف سربی، کلیشه های فلزی و قالب های برش انجام می شود .

 

انواع دستگاه چاپ | چاپ ایچینگ 
چاپ ایچینگ در واقع ایجاد خوردگی در فلز با استفاده از اسید است. با به کارگیری این روچاپ می توان طرح، نقش و نوشته های خود را به راحتی به روی فلز ثبت کرد به گونه ای که از بین رفتنی نباشد .در مواردی چون شیر آلات حمام، ثبت یک آرم روی دسته شیر آلات به گونه ای که در اثر استفاده و تماس با نوشته و آرم، هیچکدام پاک نشوند بسیار ضروری است.

 

شما می توانید تمامی خدمات چاپ را در چاپ کن تجربه کنید


 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید