ورود ثبت نام ورود به فروشگاه فاکتور
chapematin

انواع روش­های چاپ دیجیتال
شيوه‌های چاپی كه از تكنولوژی ديجيتال بهره می برند بسيار متنوع و در صنايع مختلف گسترده است. اما به طور كلی انواع روش‌های چاپ ديجيتال بر اساس نوع و تكنولوژی ديجيتال مورد استفاده در آنها، به گروه‌های اصلی زير تقسيم می شوند:

روش جوهرافشان
در مجموعه روش‌های چاپ ديجيتال، شيوه جوهرافشان آشناترين و با كيفيت‌ترين اين شيوه‌ها به شمار می رود. ماشين‌آلات اين شيوه از تنوع بالايی برخوردار بوده و از انواع پرينترهای روميزی تا ابعاد عريض 5 متر را شامل می شوند. نحوه كار سيستم جوهرافشان به اين صورت است كه اطلاعات ديجيتال را توسط مركب‌های مايع به طور مستقيم روی كاغذ می نشاند. از آنجا كه در اين تكنولوژی نيازی به محمل ميانی برای انتقال تصاوير نيست و مركب بطور مستقيم توسط يك هد روی سطح چاپی انتقال می يابد، اين روش به عنوان اصيل‌ترين روش چاپ ديجيتال- تكنولوژی ديجيتال تا آخرين مرحله قبل از انتقال مركب روی سطح، به كار گرفته شده است- محسوب می شود. نازل رنگ‌پاش اين دستگاه به طور كامل ديجيتالی عمل كرده و تنها از دو فرمان بپاش و نپاش پيروی می كند در نتيجه عوامل تاثيرگذار روي كيفيت چاپی به حداقل خود يعنی، نوع و جنس كاغذ همچنین شرايط اقليمی موجود كاهش می يابد. به همين جهت است كه خروجی چاپ به روش جوهرافشان بيشتر از ساير شيوه‌های چاپی كه عوامل مختلفی روی كيفيت چاپ آنها تاثيرگذار است -مانند محمل چاپی، تعادل آب و مركب و ...- قابل كنترل و نزديك به استانداردهای مد نظر است.از آنجا كه سرعت چاپ در اين شيوه پايين است، امكان به كارگيری اين شيوه در تيراژهای بالا موجود نيست با اين حال توليدكنندگان دستگاه‌های ديجيتال آينده درخشانی را برای روش جوهرافشان پيش‌بينی می كنند. مهم‌ترين فن‌آوري‌های چاپ ديجيتال جوهرافشان، سيستم‌های پيوسته (Continues tone) و سيستم‌های جوهرافشان با پاشش مركب بر اساس تقاضا (Drop on Demand) است.

روش الكتروفتوگرافی
در اين شيوه از دو نوع مركب جامد پودری (تونر) يا مايع (شيوه ديجيتال مركبی) استفاده می شود.

روش تونری
اساس اين شيوه از طريق باردار كردن درام چرخانی توسط شعاع نور ليزر، تشكيل تصوير به وسيله مركب‌های پودری با نام تونر كه قابليت باردار شدن دارند و ذوب شدن اين تونرها روی سطح كاغذ، شكل می گيرد. اين مراحل را می تواند در 5 بخش تصويرنگاری، مركب‌زنی، انتقال تونر، تثبيت تونر و پاكسازی درام، خلاصه كرد. سيستم‌های تونری قادرند با سرعتی بالاتر از سيستم‌های جوهرافشان، تصاويری را كه از ذوب شدن پودر رنگ روی كاغذ به وجود می آيند ايجاد كنند. اگر چه اين روش به اندازه روش جوهرافشان ديجيتالی نشده است و واسطه‌های متعدد آنالوگ بين مخزن رنگ و سطوح چاپی وجود دارد ولی به واسطه سرعت بالا، مصارف صنعتی پيدا كرده و از كارآمدترين سيستم‌های چاپ ديجيتال به ويژه در ابعاد متوسط (Medium Format) به شمار می آيد. اين دستگاه‌ها درتركيب با يك اسكنر به عنوان دستگاه‌های كپی يا ليزری برای عموم شناخته شده‌اند.

روش ديجيتال مركبی
اين شيوه كه به جای پودر رنگ (تونر) از مركب‌های رنگی استفاده می كند، برای كارهای پرتيراژ كاربرد مناسبی دارد. خروجی اين دستگاه‌ها دارای كيفيت بسيار بالايی است ولی پيچيدگی تكنولوژی در اين نوع دستگاه‌ها باعث شده است كه از گستردگی سيستم‌های تونری برخوردار نباشند. اين تكنولوژی سال‌ها، تنها در اختيار كمپانی Indigo قرار داشت پس از آن فعاليت‌های بسياری براي گسترش آن صورت گرفت ولی محدوديت اصلی اين دستگاه‌ها قيمت بالای آن و همچنين ابعاد كار چاپی است كه از SRA3 بالاتر نرفته است از ديگر مزايای منحصر به فرد اين پرنيترها می توان به امكان استفاده از رنگ‌های اسپات (Spot) به صورت كانال‌های رنگی مجزا و يا چاپ 6 رنگ HI-FI اشاره كرد.

روش ديجيتال نوری يا پرتویی
از ديگر شيوه‌های پركاربرد چاپ ديجيتال، چاپ نوری است. در اين روش تصوير مورد نظر را از طريق تابش شعاع‌های نوری روی كاغذهای ويژه و حساس به نور مشابه كاغذ عكاسی- ايجاد كرده و پس از مرحله ظهور ، تثبيت می نمايند. دستگاه‌های اين شيوه كه به Photo Lab معروفند در لابراتورهای عكاسی كاربرد فراوان داشته و از كيفيت چاپی بسيار بالايی برخوردارند.در اين شيوه سرمايه‌گذاری اوليه -شامل هزينه دستگاه، بالا بوده ولی هزينه چاپ به نسبت كيفيت بسيارخوب آن مناسب است. هم‌ اكنون دستگاه‌های نوری با كيفيتی در ابعاد بسيار بزرگ ورقی 150*150 سانتیمتر و نيز رول به عرض 90 سانتیمتر توليد شده است. از مشكلات اصلی اين دستگاه‌ها دو مرحله‌ای بودن چاپ و ظهور است كه در دستگاه‌های امروزی به صورت اتوماتيك در داخل دستگاه انجام می شود. داروهای ظهور نيز هماند شيوه‌های چاپ عكس بسته به ميزان مصرف بایستی هر چند يكبار تعويض شود.

 

با چاپ کن خیلی سریع و ارزان به خدمات چاپ دسترسی خواهید داشت

 

روش چاپ (Direct Imaging)
به ماشين‌هايی اطلاق می­ شود كه محمل چاپی در درون آنها ايجاد شده و از جانب شركت‌های پرس‌تك و هايدلبرگ به آنها نام DI نهاده شده است. اين ماشين‌ها در واقع چاپگرهای افستی هستند كه سيستم تهيه پليت در دل آنها جاسازی شده است. سيستم تهيه پليت در اين چاپگرها درست مشابه تهيه پليت در پيش از چاپ افست به روش ديجيتال (كامپيوتر به پليت) است. كليه عمليات چاپ در اين دستگاه‌ها به صورت اتوماتيك انجام شده و تنها از طريق كامپيوتر راهبری می شود اطلاعات ورودی به چاپگر به صورت فايل كامپيوتری است. به دليل وجود همين واسطه تصويری، استفاده از اين روش برای چاپ‌هایی با تيراژ كم مقرون به صرفه نبوده و برای چاپ تك برگ- برخلاف ساير روش‌های چاپ ديجيتال- كاملا غيراقتصادی است. در اين شيوه همچون روش‌های قبلی نمی توان از قابليت‌های منحصر به فرد چاپ ديجيتال مانند چاپ اطلاعات متغير استفاده كرد محمل چاپی ثابتی مانند پليت برای كل سفارش وجود دارد- در عين حال امكان استفاده از كاغذهای چاپ به روش افست وجود دارد.

روش حرارتی (Thermal)
در اين شيوه كه از كاغذ حساس به حرارت استفاده می شود، حرارت ناشی از ليزر و يا ماتريس­های حرارتی با ايجاد فعل و انفعالات شيميايی بر روی سطح كاغذ حساس، ايجاد رنگ و تصوير می كند. استفاده از اين شيوه در دستگاه‌های كوچك تك رنگ مرسوم است كه متداول‌ترين آنها دستگاه‌هايی فكس می باشند. گفتنی است استفاده عمومی از روش حرارتی به دليل جايگزينی روش‌های نوين روز به روز رو به كاهش است.

روش تصعيد رنگ (Dye-Sublimation)
اين شيوه كه از كيفيت و سرعت مناسبی برخوردار است از درون چاپ حرارتی زاده شده است. در اين دستگاه‌ها مواد رنگی بر روی سلفون‌هايی قرار دارد كه پرتوهای گوناگون مانند ليزر و يا ماتريس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار كرده و بر روی كاغذ ثبت می كند. كيفيت چاپی مطلوب اين شيوه، استفاده از آن را در لابراتوارهای عكاسی به منظور چاپ عكس متداول كرده است. ابعاد چاپی به طور معمول كوچك‌ است و اگر چه قيمت‌های اوليه اين دستگاه‌ها بالا نيست ولی هزينه تمام شده اين روش چاپ به دليل مواد مصرفی- سلفون‌هاي رنگی گران قيمت- بالا است. در اين روش امكان چاپ روی كاغذهای متنوع وجود داشته و در گذشته از آن برای چاپ پوسترهای تبليغاتی فضای باز، در تيراژ و ابعاد متوسط استفاده بسياری شده است.

ماركرهاي ليزري
از شيوه‌های چاپ ديجيتال كه بيشترين كاربرد را در صنايع توليدی محصولات مختلف دارد، دستگاه‌های ماركر ليزری است. اين دستگاه‌ها به دليل استفاده كاربردی كه براي درج اطلاعات روی خط توليد محصولات، روزبه‌روز كاربرد بيشتر در صنايع می يابند. در ماركرهای ليزری اشعه ليزر با سوزاندن و حرارت، تصوير را بر روی سطح مورد نظر ايجاد می كند. اين دستگاه‌ها از سرعت بالايی برخوردار بوده و هزينه سرمايه‌گذاری اوليه بالايی را طلب می كنند.

 

پارمونت , طراحی سایت
ثبت سفارش
جهت ثبت سفارش کلیک کنید